mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

13 is the most points I can give but look I really need help I will give BrAInlIeSt AnSeR tO FIrSt OnE
WILL MARK BRAINIEST PLEASE HELP Which statement is true about the equation fraction 3 over 4z = fraction 1 over 4z − 3 + 5? It has no solution. It has one so
list and explain the 8 characteristics of life
1.) What title is used to greet a young man or man after you have learned his last name? 2) What title is used to address a married woman or a teacher? 3.)What
which of the following is an intrusive igneous body A. pyroclast B. lathar C. batholith D. lava flow
If a = b, then ac = bc. This is called the ________ ________ of equality. what is it?
Can someone help me for question 9? Pls I really need help to how I can solve this question??!
In a double-blind experiment _____. the experimenter knows what the experiment is about the experimenter knows what the experiment is about, but the people in t
Why was it called the ten percent plan
2.1 x10^3 + 2.1 x 10^2