salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a soultion to the quadratic equation below x^2 - 3x - 54 =0
Which information would best fill the blanks in row 3? 1.metallic bond and low melting point 2.metallic bond and high melting point 3. covalent bond and low mel
If f(x) = -2x - 5 and g(x) = x^4 what is (gºf)(-4)
A person fires a 38 gram bullet straight up into the air. It rises, then falls straight back down, striking the ground with a speed of 345 m/s. The bullet embed
2. Using the Euclidean Algorithm, Calculate the Greatest Common Divisor of the num- bers 11655 and 11340.
How do you say hello how are you in Spanish
Loss of lung tissue elasticity is characteristic of
rationalize the denomintaors 3square root of 3 - 3 square root of 3
The different types of muscle tissue differ from each other by
The formula to find the period of orbit of a satellite around a planet is T2=(4π2GM)r^3 where r is the orbit’s mean radius, M is the mass of the planet, and G i