person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

How do i find the greatest common factor of 150, 275, and 420 ??
What's needed to know Right now we are doing unit 1 which is about tensions in ropes and weight and stuff about newtons. We are taking a test tomorrow and I st
If five slices of pizza cost $5.50, how much do two slices cost? Ten slices? Half a slice ?
Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis
I'm inside the path I'm a difference of two numbers outside the paths what number am I
What is 3/50 as a decimal And show work
What features of colonial politics in 18th century America contributed to the development of popular democracy, and what kept political life from being more tru
if the slope of a position versus time graph is downward what kind of motion produced the graph
how must a projectile be launched in order to maximize its range?
A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a