taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help me with it please with stepsclass 9 trigonometry ​
A rotation or turn always moves clockwise and never counterclockwise. True False
Please help me with this question. I will also give brainliest!
ead the following passage and answer the questions that follow. In the following pages I offer nothing more than simple facts, plain arguments, and common sense
Find the sum of ∑4/k=1 (-4k)
What is the simplified equation of 3 divided by the sum of the square root of 8 and the square root of 5?
given that general term 7n+4 evaluate sum of 5th term and 5th term
Express as index form log 2 64 = 6
What is a common theme in the book “145th Street Short Stories” by Walter Dean Myers?
What is the mass grams that are in 3.52 × 10²⁵ molecules of I₂