braelynsamaria10 braelynsamaria10
  • 04-03-2021
  • World Languages
contestada

Each fourth grader was asked to buy 4 boxes of
crayons for the class. If each box of crayons holds
295 crayons. How many crayons did each student
buy?

Respuesta :

larsosg larsosg
  • 04-03-2021

Answer:

1180 crayons

Explanation:

there are 4 sets of 295 or 295 four times

(wink wink, nudge nudge) it means to multiply

Answer Link
42JulSan
42JulSan 42JulSan
  • 04-03-2021

Answer:

1,180

Explanation:

Each student bought 4 sets of 295 crayons. That is 295+295+295+295 which is the same as 295 x 4 = 1180 crayons

Answer Link

Otras preguntas

Why did the colonists declare their independence?
Which situation was similar for both the settlers of Jamestown and Plymouth? Select one: a. land was rocky in both places b. their reason for starting a colony
Someone help me. Show steps plz
Which form of business structure is most associated with agency problems?]?
A retired woman has $70,000 to invest but needs to make $9,000 a year from the interest to meet certain living expenses. One bond investment pays 15% annual int
how to format an APA paper set it up
How did the fundamental orders of connecticut differ from the mayflower compact?
The process by which unspecialized cells become specialized cells is called
If Heidi is hired by company A, she would be paid $14.60 an hour. If she is hired by company B, she would be paid $16.60 an hour. Both jobs require that she wor
Mass of a substance divided by unit volume is called