memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

what is the least common multiple of 36 and 200
Which of the following is an extinct group of mollusks related to today's chambered nautilus? a. trilobites b. ammonites c. foraminifera d. stromatolites
Erica used friendly numbers to find 43-19 she added 1 to 19 and subtracted 1 from 43 what is Erica's error
how to write 70000 written in word form
If a store advertised a sale that gave customers a 1/4 discount,what is the fractional part of the original price that the customers will pay?
Which one of the following mathematical statements is true? A. 0 ÷ 28 = 0 B. 28 – 0 = 0 C. 28 ÷ 0 = 0 D. 28 0 = 0
How to measure Population Density?
Archetypes are a type of _______ that appear throughout history. A. subgenre B. foreshadowing C. palliation D. motif
the lithosphere is made up of the ____
Which of the following is an effective tip for participating in a group discussion? a. Be respectful to others in disagreements. b. Wait until after the group h