deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

Scribes became important in Sumerian and Egyptian life because they __________. A. were the only people who could read and write B. judged property disputes aft
what is the geometric mean of 4 and 18
navigation instrument invented in the 1200s
1. Which verb or verb phrase best fits in the sentence below? I _______ the test when I remembered the correct answer. completes completing will complete had co
when the united states joined the allies, why did the allies concentrate first on defeating hitler?
What is the combined weigh of 6 3/8 kilograms and 7 2/5
what PEMDAS is this (4+5)78-49
how is a highway similar to transport systems of the body?
2.) Which describes how the underlined pronoun is used in the sentence? The last ones to enter the race were Dana and he. (the underlined word is he) A.direct
what plus what equals 11 and what times what equals 30