Starlinechill12
Starlinechill12 Starlinechill12
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Five books and four pens cost $800. One book costs $120. How much does one pen cost?

Respuesta :

ajdekker
ajdekker ajdekker
  • 03-03-2021
The cost of each pen is $50, because you spend $600 on books leaving $200 to buy FOUR pens, making it $50 per pen
Answer Link

Otras preguntas

1. A student pushes horizontally on a book with a force of 2 N, which causes the book to slide at a constant velocity. What is the force of friction on the book
a skeletal muscle generates the greatest tension when it is:
Anna ate 1/5 of her candy bar. What decimal represents the amount she ate?
I WILL GIVE BRAINLIEST PLS HELP ME
Write an equation for each line in slope-intercept form.​
84 = 4(1– 49) please give an explanation
For mary,May give me the background.
i mark u brainliest answer please answer me​
What happened while the boys were sleeping lord of the flies
How did the author’s family try to assimilate into the white culture? Back to my own country