tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

A parking garage bases its prices on the number of hours that a vehicle parks in the garage.The first two hours cost $2 per hour, between two hours and six hour
( i only need number one and number 7 ) someone please i’m desperate i have so much work i need done by monday even if you only do one of them it is greatly app
Gaspar writes the algebraic expression 5b +3.79. It represents the total cost, in dollars, of buying 5 bagels and a container of cream cheese. Identify any vari
Gaspar writes the algebraic expression 5b +3.79. It represents the total cost, in dollars, of buying 5 bagels and a container of cream cheese. Identify any vari
Josh rented a truck for one day there was a base fee fee of $12 and there was additional charge of 8 cents for each mile driven the total cost (c) for driving
Help me with ixl please
Help with is ixl please
Consider the following inequality: −2(2z−3)≥2z+24 Step 1 of 2 : Write the solution using interval notation.
Solve each equation. |x+5|=-3
Help with is ixl please