charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

*starts to calm* .....
The moon has been orbiting the earth at the same speed for millions of years. This is an example of Newton’s 1st Law because
Please Help me Retelling is typically a ____ events. version of a story in its logical sequence of A. memorized B. read c. spoken D. written
Please help i will mark brainliest
If ABCD is a square what is m< AEB A) 30° B) 45° C) 60° D) 90°
The leaders of Russia, Germany, and England were all cousins during WWI. * True False
Which expression is equivalent to y x 48? (y x 40) + 8 (y x 4) x 8 (y X 4) +8 (y x 40) + (y x 8)
Four big water bottles can hold 8 gallons of water. How much water can 3 big water bottles hold?
I still need answers to these 2 !!! pls help !!!
Who are you cheering for in the super bowl if you choose my team the you get brainliest. Chiefs or Buccaneers