angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

A fruit juice company makes two kinds of juice blends, each in 1 gallon bottles. the regular mix uses 1/2 a gallon of orange juice and 1/2 gallon of pineapple j
PLEASE HELP QUICK What is the distinction between legal and illegal immigration?
can anyone help me with these questions
If Vector A is (3, 0) and Vector B is (-3, 3), what is A – B?
Which of the following describes the role of cyclic amp (cAMP) in hormone responses
10 points plz help Escribe este imperativo negativamente: ¡Di la verdad! Tell your Spanish teacher: Go to class.
(12x + 3) – (2x + 10)
Questions 1–10: The following sentences contain examples of the different kinds of pronouns studied in this lesson, including reflexive, those following preposi
Please help 15 points What transformations change the graph of fix) to the graph of g(x)? fx=x^2;g(x)=(x+7)^2+9 A. The graph of g(x) is the graph of f(x) tra
The average of 4, -8, 6, 14, -3 is