iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

who conquered the kingdom of judah? the babylonians the assyrians the jerusalems the persians unsubscribe · report · tue history
Two hikers are 13 miles apart and walking torward each other. They meet in 2 hours. Find the rate of each hiker if one hiker walks 2.1 mph faster than the other
What is the balance as a result if having a credit of $84 and a debit of $29
What makes sugar dissolve faster
Early Jamestown why did so many settlers die?
why do banks reward people for keeping money in a savings account?
an atom will be neutral if a. electrons equal energy levels. b. protons equal neutrons. c. protons equal electrons.
the main idea of a poem is also known as the:a. meterb.soundc.subjectd.type
Describe the difference between a model , an experiment, and a simulation. Illustrate your definition with an example and be sure to point out the relevant part
Stuck on this question...Herding is an example of?