ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an equation that has a slope of 5 and passes through the point (4, 8)?
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church? a. It was a gradual process of estrangement between the east and the west
The Carlsbad Decrees included a secret _______________________________ force and censorship of newspapers.
The following may be claimed as a tax deduction except: -Donation to charity -Some medical expenses -Money spent on household expenses -Interest on a home mort
a backyard is 1,188 square feet the length is 54 feet what is its width
Is the length of your classroom greater than or less than one kilometer?
identify the object of the preposition my plan today is to study and then takw a walk by the river
what is the product of the polynomials below? (x-9)(x+2)
What is the measure of angle 2? A) 47 degrees B) 74 degrees C) 37 degrees D) 53 degrees
Find the minimum or maximum value of the function g(x) = -2x2 - 4. Then state the domain and range of the function.