jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Translate the sentence into an inequality Three times the sum of a number and 16 is at most -30 Use b as the unknown number
what is one way to find the rules and regulations for the specific species you plan to hunt
Who or what most influences the protagonist?
if f(x)=3/x+2 -square root sign x-3 complete the following statement the domain for f(x) is all real numbers ____ than or equal to 3
Ernest the Elf likes to stay in shape all year. He runs 4.65 miles each day. How many miles has he completed after 3 weeks? miles.( 3 weeks = 21 days)
in egypt game how often did april and melanie and marshall play in egypt
Many African Americans volunteered to serve in the armed forces, were attracted to the opportunity for education and job training, and were excited to serve the
In 1805, a Scottish explorer named Mungo Park led an expedition of European geographers to find the source of the Niger River in Africa. The journey began with
Help Pls 50 Points Picture Attached Thank U
What is a main message of this speech?