ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

is nonfiction and fiction prediction alike
2 1 /3 ÷ 2/5 math problem in simplest form
The complement of an angle is 25 less than 3 times the angles itself. Find the measure of each angle.
What state of matter is extreme heat?
Explain how what was one enduring issue with the scientific revolution and how it relates to another topic and how its an enduring issue today. Thanks will mark
SERIOUSLY NEED HELP HOT 10 MINUTES LEFT!! PLS HELP I WILL GIVE BRANLIEST!! AT LEAST COME TAKE A LOOK!!! MY FINAL QUESTIONS!SERIOUSLY NEED HELP HOT 10 MINUTES LE
10- LA ACTIVIDAD DE ESTA CLASE ( SON-ES) MUY DESORGANIZADA. 11- EL MAESTRO DE MATEMATICAS (ES - SON ) MUY SERIO Y MUY ANTIPATICO. 12- EL PROFESOR DE ESPAÑOL (ER
The chemical formula shows the basic unit of sugar. C12H22011 What makes up a basic unit of sugar? 03 atoms from 5 molecules O 3 molecules from 45 elements 45 a
The amount of light that passes through the lens and reaches the digital sensor is called what
6,370 x 30 find the products