shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

A large arc of fertile farmland
A sawmill runs for three 4-hour shifts per day. It produces 500 2x4's per hour, which are divided into 50 piece bundles automatcally. If a forklift operator is
45% of what equals 90
Which of the following is true about pathogens like shigella,e.coli.salmonella,norovirus,and hepatitis A
Explain the different types of landforms formed by volcanoes
Help please. Apply the distributive property and simplify, if possible. 0.08 (x +6,000)
What is the smallest angle of rotation for a regular polygon is 18, how many sides does polygons have?
Can someone explain what exactly is life?
you're trapped in a room with two doors. One leads to certain death the other leads to freedom. You don't know which is which. There are two robots guarding the
What do historians do when using the historical thinking skill of analyzing historical sources