rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Constantine's "new Rome" was established at the site of ancient Byzantium. Delhi. Thesolonnica. Ephesus. Alexandria.
A line passes through (1,1) , (-2,4) , and (6,n) . Find the value of n.
Rural slaves of Rome worked on latifundia and were often shackled together and treated harshly. True False
The vast grasslands that border the great desert region of the Sahara are known as savannahs. jungles. wetlands. meoris. transvaals.
Fact and Opinion Direction : Read each statement and then circle whether it is a fact or opinion. Explain your answer. 1-George Washington was the first Presid
What is the answer to 8n+16.2=1.6
Why does a compass needle point North?
how did capitalism change the balance of power in European countries?
How do you solve 834 divided by 4 using the area model???
A store is having a sale where winter clothes are 60% of the original price. A sweater is on sale for $30 . What was the original price of the sweater? Can you