mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP ASAP
can somebody tell me how to solve this i'm begging.
im having trouble finding the answer
someone please help ASAP, thank you!
Find the height is 37 cylinder whose base radius is 7 cm and the total surface area is 1936 sq. cm.​
Which value represents the slope of the line that has an x-intercept at (-4,0) and a y-intercept at (0,-12) in the coordination plane?
Alexis is `56` inches tall. What is her hight in meters
why does bridge include her childhood conclusions in her memoir in the story through my eyes ​
Electrical rooms with equipment rated _______ amperes or more and over ______ft (1829mm) wide, and that contain overcurrent devices, switching devices, or contr
A ______ is placed above the size indicator of a unit symbol to show that it is task-organized for a specific mission or operation.