rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

What is one way the author of "How to Prepare for a Road Trip" uses an organizational strategy to convey information?
Read this excerpt from Gravity" by Judith Ortiz Cofer. Evenings she'd sit in her rocking chair in the living room and listen to record albums she bought on the
When both hemispheres of earth receive about the same amount of sunlight, what seasons occur?
A recipe requires 4.5 teaspoons of sugar to make a cup of pudding. Which equation shows the number of teaspoons of sugar, y, needed to make x cups of pudding?
One number is 1 less than a second number. Twice the second number is 25 less than 5 times the first. Find the two numbers.
_____________ divide a distribution into four groups, and __________divide a distribution into ten groups
What two arguments does Susan B. Anthony use to argue that women are entitled to vote?
__________________ refers to a light playful type of baroque style. in interior design it is characterized by curved shapes like shells and looks very elegant a
Evaluate 14/g -j +hk when g = 1, h=4, j=7, and k=5
A company has 2,844 employees. each of the employee is to be given an id number consist of one letter followed by two digits. is it possible to give each employ