brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = 2x + 2 and g(x) = x3, what is (gºf)(2)?
What is the value of "c" in the quadratic equation 3x 2 + 5x + 7 = 0?
Use the definition to find an expression for the area under the curve y = x3 from 0 to 1 as a limit. lim n→∞ n i = 1 R (b) The following formula for the sum of
Each week your science teacher gives a fifteen-point quiz. Your current scores are shown in the table. What is your mean quiz score?
18. Polar Bear Frozen Foods manufactures frozen French fries for sale to grocery store chains. The final package weight is thought to be a uniformly distributed
"Besides, he thought, everything kills everything else in some way. Fishing kills me exactly as it keeps me alive." This passage exemplifies the theme of A
Which scenario is an example of understatement
Danny is installing a fence around his rectangular yard. His yard is 20 feet long by 45 feet wide. If the fencing he picked out costs 25$ per foot, how much mon
write 2 hundredths as a decimal
Which line segment is drawn in the figure?