therealandonlyme2008
therealandonlyme2008 therealandonlyme2008
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A taxi in myrtle beach charges $2 per mile and $1 per person. If a taxi cab ride for 2 people cost $12, how far did the taxi cab travel ( don’t include units (miles) in the answer)

Respuesta :

avakaij
avakaij avakaij
  • 03-12-2020

Answer:

I belive the answer is 5

Step-by-step explanation:

$12- $2 for ppl= $10

$10÷$2 per mile = 5

Answer Link

Otras preguntas

Confused on number 10. I put one solution, but I don’t know if it’s right. I got 12x+48=48+12x and then I solved for 24x=96 and got x=4. Is there another corr
what marked the end of the wars between the federal government and the plain Indians?
A four pint carton of frozen yogurt cost $5.12 what is the price per fluid ounce?
games won 15 games played 25 find Pct to nearest thousandth
Which of the following statements about tornadoes in Oklahoma is true?
which expression is equivalent to 5r^6t^4(4r^3s^2t^4/2r^4 st^6)^5 NEED ASAP
Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?
Write a few sentences about different ways to show subtraction for a problem like 32-15
Can somebody help me with 3 and 5 pleaseeee!
Shonda's 6 test scores have an arithmetic mean of 78%. After removing 1 test score, the new arithmetic mean of the 5 remaining scores is 84%. Which test score w