caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

How many times can 7 go into 231?
Why is this considered a theory instead of a hypothesis or a law?
How does the winter climate of new york affect life there?
Half of your baseball card collection got wet and was ruined. You bought 11 cards to replace some that were lost. How many did you begin with if you have 24?
To explain the photoelectric effect, Albert Einstein linked the photoelectric effect to an idea from which scientist?
CAN SOMEONE CHECK THESE ASAP. MY ANWSERS ARE 1.a 2.c 3.a 4.d 5.c 6.c 7.d 10.d 11.b 12.)a 13 through 16 I’m not sure on…. 1. Studies conducted in Engla
During the process of biological ______________, the concentration of pollutants, such as DDT or mercury, is multiplied as it passes up a food chain.
Multiply. 7⋅3/4 Enter your answer as a simplified improper fraction.
HELP ME PLEASE I BEG YOU I REALLY NEED HELP !!!
Please help me answer this: