tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following changes will decrease the rate of collisions between gaseous molecules oftype A and B in a closed container? A. decrease the volume of t
How do u answer 3(x+2)=x-18
An animal with a coelom, jointed appendages, and metameric segmentation would be classified in the phylum (A) Mollusca (B) Cnidaria (C) Platyhelminthes (D)
Suppose x + y = 6 and xy = 4. Find the value of x² y + xy² without solving the equations.
how do i change a trapezoid into a rectangle
Two ships leave whittier, Ak at 7 AM. The first ship sails towards Valdez on a 54° course at a constant rate of 36 mi/h. The second ship sails towards Knight is
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
11. Consider the elements neon, bromine, and phosphorus. Which has five electrons in its 4p sublevel?
Why is the enlightenment considered the turning point in world history