abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

$46 shoes; 2.9% tax some one please help me and i'm new in this site
3^6 over 3^? = 3^4 What is the missing value?
Which of these was the basic idea of the New Deal?
How do you find the surface value of a tri angel
If 19 more than 2 times a number is 23, what is the number?
Three early forms of written communication were _____.
who was the commander of colonial troops at Breed's Hill
what is 1/4 divided by 2
Who did James Madison borrow the idea of separation of powers from? a. Baron de Montesquieu b. Voltaire c. John Locke d. Robespierre
Energy of an object due to its motion