doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

At the Council of Trent, all of the following beliefs were supported EXCEPT: a. the need for ceremonies b. the Catholic and Anglican Churches were equal in the
Which was the final battle in the American Revolution? A. Yorktown B. Bunker Hill C. Saratoga D. Lexington
This present-day nation was home to the Ottoman Empire. A. Turkey B. Iran C. Iraq D. Syria
What specific properties are these? A. 3+(5+9)+6=5(9+6)+3 B. 3 x 4 x 5= 4 x 3 x 5
what are some facts about covalent bonding? I need some information for my chemistry poster please, thank you.
A helicopter rose vertically 300m and then flew west 400m. how far was the helicopter from it starting point?
What was the significance of the Lend-Lease Act? -It represented an American violation of existing diplomatic agreements. Americans violated the Munich Pact. -I
Tell me how 1/6 is greater then 1/8 but less then 1/3
YOU'LL GET ALL POINTS POSSIBLE IF YOU HELP ME!!!!!! 1. In addition to possibly harmful chemicals in the environment, mining is considered? A. The most dangerou
Which statement best explains why the sun is a star