americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Should the highlighted word begin with a capital letter? Many books, such as The three Musketeers are made into movies. A. Yes B. No
kiss me if I'm wrong 1+1=63623756845493874975398769746793795634
NCL3( l ) + H2O(NH3(g ) + HOCL (9p) ​
PLEASE HELP ME!!!What is DE?​
what were a couple of tribes that were removed from the southeast united states to the lands west of the Mississippi
I became her target answers
what were a couple of tribes that were removed from the southeast united states to the lands west of the Mississippi
I need a love poem for my beloved. poem should be must 3 stanza ​
You roll a 6-sided die. What is P(less than 4)?
O 17. Find the surface area of the sphere. 288 mm 900 mm² O225 mm² O 216 mm² r = 15 mm