anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

When the blood ph is raised or lowered and the source of acid does not involve the respiratory system it is considered ________?
‘It is more important to help the poor than to celebrate the Holy Communion.’ Evaluate this statement.
What is...a increased by 25%
What was the significance of woodrow wilson attending the peace conference in versailles?
What are Spanish school subject
The area(s) of the world where child labor is most prominent is/are
4. What is Lincoln defending in the Gettysburg address speech?
I need help on these math questions!
Which territory did president Benjamin Harrison open to settlers on April 22, 1889
PLEASE HELP ME BREAK DOWN THIS QUESTION! What tools and technology make you a more productive student?