KylerBetz KylerBetz
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item costs $0.11 per ounce. If the total cost of the item is $8.80, how many
ounces are in the item?

Respuesta :

debanks
debanks debanks
  • 03-11-2020

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the subject of the following sentence he checks his schedule every day.
PLEASE!!Help me with all of these questions it may seem alot but I have been struggling with these questions
What are the magnitude (size) and direction of the cumulative force acting on the car shown in the picture A. 30 N to the right B. 2500 N down C.
J. b. watson and b. f. skinner believed that _____. psychological methods could be developed to study the process of human cognition psychology should focus on
Is an example of a primary reinforcer, whereas ________ is an example of a secondary reinforcer. a cupcake; a certificate of achievement given to a student?
Copper can be drawn into thin wires. how many meters of 34-gauge wire (diameter ???? 6.304????10????3 in) can be produced from the copper in 5.01 lb of covellit
True or false?: The following is the correct way to begin solving for the quotient of 22.608 divided by 3.6 using the standard method: Division sign with 3.6 on
When friends dare you to do something dangerous, it is best to?
tell me a funny and true story of urs
write an expression for 12 times x