ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What is the definition of profit?
Assumed by any national government of a sovereign state
Daniel has taken five tests so far this year the tests are out of twenty points and she has gotten the following scores 17, 19, 20, 14, 16 what must Danielle s
Match each value with its formula for ABC. (the triangle has C at the top sorry)
can someone please give me the step by step answers on how to do this? i’m not sure how to do it.
Page 161 3. how do people adapt to environmental extremes and other circumstances? human populations that engage in activities that stress the skeleton (e.g., w
Charles V of the Holy Roman Empire and Charles I of Spain were the same man. True False
A repetitive image or idea in a text is a
A person can read 24 pages of a book inof an hour. What is this person's reading rate in pages per hour?
can someone please give me the step by step answers on how to do this? i’m not sure how to do it.