bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

The carnivals in Quebec and Louisiana are more similar than different.
What is the following product? Assume d>0 3vd•3vd•3vd
1)Quais São as características principais do discurso direto 2)escreva um pequeno exemplo de discurso direto
Significant legacies of the civil war included all of the following except? A. The end of official slavery in the U.S B. Much of the American south destroyed
Standing committees in the Congress are established to deal with short-term issues. True False​
Which statement is the best comparison of the two paintings?
Ryan spent 1/3 of his monthly salary for rent and 1/7 of his monthly salary for his utility bill. If $759 was left, what was his monthly salary?
a story ends with indeed it was the biggest lesson of my life?​
Given: x + 2 < -5. Choose the solution set. {x | x R, x < -3} {x | x R, x < 3} {x | x R, x < -7} {x | x R, x < 7}
Does anyone know if an associates college degree from the US works for getting a job in Seoul, Korea??