animegod1425376089 animegod1425376089
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.



3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 02-11-2020
You would divide 7.50/3 which results in $2.50 a lb
Answer Link

Otras preguntas

2a^2 + 6ab -36b^2 all over 2a^2 - 8ab +6b^2
please help with this qaestion
How have the Greek influenced us?
What is the exact volume of the cylinder?
Prime factorization of 675 using exponents
What is the answer to 3 (x + 7) =
My sister home work she need story distribute the fraction and the solve can some one hell me please
Kevin is 39 years old and daniel is 3 years old. how many years will it take until kevin is only 4 times as old as daniel?
Please solve w/ work! Worth 13 points.
I don't understand how do I write the sentence