bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what doe the jar in Wallace Stevens's "The Anecdote of the Jar" symbolize
a population of bacteria grows by a factor of 1.45 in one hour. what is the hourly growth rate
Estimate the solubility of m(oh)2 in a solution buffered at ph = 7.0, 10.0, and 14.0.
Can you help me please? I need to know how to find the equation and can you explain how you got it
a population of bacteria grows at a rate of 45% the initial population contains an initial population of 350 what will population be after 10 hours
Find the retail price of a new laptop. Original cost: $899.99; Markup 7%
Which phrase is an example of jargon? A) "an easy target" (section 23) B) "went out like a light" (section 16) C) "to make a laughingstock" (section 4) D) "
Joe bought a stock at $57 per share. the price promptly fell to $55. joe held on to the stock until it again reached $57, and then he sold it once he had elimin
Marneshire walked 3/8 of a mikes in 3/5 of an hour. What equation can be used to calculate her unit rate in miles per hour
What is the greatest perfect square that is a factor of the number 756?