bogdanagloriababiy bogdanagloriababiy
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.64. How much would it cost for 6
oranges?
HELP ASAP

Respuesta :

hanakocl28
hanakocl28 hanakocl28
  • 30-03-2021

Answer:

5.46

Step-by-step explanation:

3.64 ÷ 4 = $0.91

$0.91 x 6 = $5.46

It would cost $5.46 for 6 oranges.

Answer Link

Otras preguntas

Which condition was most necessary for a monarch to gain power? why?
use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
22/100 in simplest form?
Use the diagram above to determine which group of side lengths would form a right triangle. 20, 21, 29 12, 35
rename the number 25,600 = hundreds
whats the answer to -12(4/3-1)
whats the answer to -12(4/3-1)
solve this proportion: 1/c+5=2/3