Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

plz helpp with this french hw!
Solve the equation for y.4x – 5y = 9
What is an adjective phrase?
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
Solve the equation for y.4x – 5y = 9
Which cell part converts food into energy that is usable by a cell?
How would you describe the human features of a place?
how must a projectile be launched in order to maximize its range?
one meter is approximately equal to 39.39 inches. about how many inches are in 5 meter
What is 3/50 as a decimal And show work