mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

"To kill a mockingbird"How do Lee's specific language choices contribute to the overall suspense of chapter 15?
genetate two equivalent fractions for the fraction 7/8​
Sub-branch that addresses the management and technical issues of the development of software systems called:a. Software Architectureb. Software Engineeringc. Sy
How many options are there for program network file system (NFS)7U0?a. 1b. 2c. 3d. 4
PLEASE HELP!!! 100 POINTSWhich equation would best find the volume of this capsule? The radius 2 millimeters and the length is 19 milimeters.​
How could you determine the conductivity of a piece of material? a) Observe its color b) Smell it c) See which piece conducts an electric current d) Measure its
. Find the length and width of the rectangle. Rectangle Rectangle has a perimeter of 170 feet. Length : Width : 2. Find the unknown angle measure by
select all ratios equivalent to 3:6. 4:8, 2:3, 7:14
what are some examplels of the FIFO and LIFO methods of inventory control
At the Quidditch World Cup, Winky claimed she was in the Top Box to do what