Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Which intrusive feature may start as a sill but, as more magma builds, it pushes upward like a lens?
Help plz with this?????
montel sold 13 popcorn buckets and 13 fruit basket for a fundraiser .the fruit basket cost 20.75 each . if montel rasised a total pf 468.00 how much did each p
What is the gcf of 45, 18, and 39?
After World War I, Americans wanted to... build up their army and navy to defend against possible attack. have nothing to do with foreign countries and isola
Why do particles carried by rivers settle to the bottom as the river enters the ocean?
Which of the following is not a common reason for a writer to use italics? Im thinking this - To state the correct title of a book, film, or play To indicate
What kind of wave can pass through a vaccum?
How does neural transmission compare to endocrine signal transmission?
In a (blank) the ruler is both a political and religous leader