diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Which English thinker believed scientists should only accept ideas that have been proven through repeated observations and practical experiments? A. Francis B
what is emotional language?
If Tyler does not eat a diet that includes essential amino acids, his cells will not be able to build
What was the name of the magnificent temple that Athenians built atop the Acropolis during the Golden Age? A. Artemis B. Delphi C. Olympia D. Parthenon
What is greater 2yd or 6ft and the other question is 3 ft or 30in
Which best explains the cause of Hank Aaron's aches and pains
Which of the following sentences contains a compound subject? A. The three branches of the U.S. government are legislative, executive, and judicial. B. The Su
Cx/2=ag answer needed for x
Which verb agrees with its subject? The poodle and the Border collie __________ two of the smartest breeds of dogs. A. was B. has been C. is D. are
Determine the x-coordinate of the solution of the system of equations below. You may use any method: 2x-y=10 x+y=2