happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

if the humpback whales had traveled at the same rate for 32 days,how many more miles would the have traveled than the grey whales?
One mole of an unknown compound has 36.04g of carbon and 6.04g of hydrogen. What is the compound's empirical formula?
what is hydrocarbon plz help
Reproductive success separation may result in the _____ of two different species.a) common descentb) interbreedingc) evolutiond) adaption
Please help with whatever you can !!!!!
Tom’s Sporting Goods pays $37 each for a certain brand of basketball.Tom marks up the price by 45%.To the nearest cent,what is the retail price in dollars of ea
How do I do this? Number 2.
Can anyone help with this I’ll mark brainliest!!!
Which scenario is an example of a person-versus-nature
Whats the gcf of 8and 24