Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do you convert 1.16 in to a fraction
A ray of light strikes a mirror. The angle formed by the incident ray and the reflected ray measures 90 degrees. What are the measurements of the angle of inci
The rain shadow effect is used to describe rainfall around certain mountain ranges. Which of the following statements is true? (A) The northern hemisphere and
To replace a number with another number that tells how many or joe much
Lila scores 15 points fewer than Bob, who scores 35 points. Carol scores half as many points as Lila. How many points does Carol score?
Any help with this problem? X/5-g=a for x
What is the estimate for 137,638+52,091
word form for 600,000+80,000+10
If one-half of a number is 8 less than two-thirds of the number, what is the number?how? 1)24 2)32 3)48 4)54
Greg bought 2 boxes of balloons he used half of them to decorate his yard he used 40 to decorate his porch he used the rest inside his house how many balloons d