Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

how many distinct sequences of four letters can be made from the letters in problem if each letter can be used only once and each sequence must begin with l and
What can you conclude about the connection between the jacquard loom and babbage pls help i will give brainly and lovelace's ideas? a. instead of each hole in a
The principle ‘forgive and forget’ helps a lot in maintaining cordial relations with our neighbours. do you think anton chekov conveys this message in the play
A social worker earns an average bi-weekly net pay of $1,465.87. Which compound inequality correctly shows the amount of money, m, the social worker can spend i
100 points again 100 points again 100 points again
Which poetic device is used in the poem?
1. Decide if it is appropriate to use the normal distribution to approximate the random variable x for a binomial experiment with sample size of n = 6 and proba
Multiply and reduce to lowest terms. 5 2/5 × 3 6/11= 19 8/55 19 4/25 19 3/8 19 1/7
This recipe for chocolate chip cookies yields 3 dozen. you need to make 6 dozen. write down the measurements you would use to double this recipe. 2 1/4 cup flou
help me find the answer please?