edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

find the median of the numbers​
Impulse equals? A) momentum x velocity B) momentum x time C) mass x velocity
A isosceles triangle B right triangle C equiangular triangle D equilateral triangle
if you have identified a risk, you have? (a) figured it out how to eliminate it. (b) recognized that it exists. (c) publically announced it is a problem. (d) de
Identifica los sustantivos en estas oraciones. 1. La familia de Simón Bolívar era noble y adinerada. 2. Mi madre es la amiga de su tío. 3. Siempre ayudaba a los
How did romans know what was against the law
What do I do here pls help
The school choir is going on a trip. They plan on bringing 100 total bottles of water and juice with them. Each bottle of water costs $1 and each bottle of jui
PLS HELP I NEED IT PLSSSSSS
Find angle picture below