waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

__________ are found in BOTH viruses AND in living single-celled organisms, such as protozoans and bacteria.
Which of the following events influenced the start of realism in american literature. The Crimean war The Franco-Prussian The US civil war The Spanish American
When historians ask questions about variations across different groups of people with common traditions, they gather information from _____.
In which sentence do the capitalized words represent a prepositional phrase? A. The Maxi Deli is AROUND THE CORNER. B. The conductor CALLED OUT, "All aboard!" C
how to turn 165 percent into a fraction
what is 2(n+5)=-2 showing work
4% of what number is 11
Why do you think Henry ford and others wanted to recruit workers from the south?
In the book To Kill a Mockingbird, According to Atticus, why don't blacks get a fair deal in court? Why are jurors always from the countryside and not the town?
If the radius of mars is about 13.7% of neptune's radius, what is the radius of neptune?