Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

ip a standard sheet of paper measures 8 1/2 by 11 inches. find the area of one such sheet of paper in
can someone help me with this
Factor x² + xy-2x-2y.​
expand and simplify root5(root10+root2)
She is as tender as a May morning
Identify two causes of violence in our community? ​
The equation of a line is given below. -4x+13y=−26 Find the x-intercept and the y-intercept. Then use them to graph the line.
The function of nasal hairs is to O move nasal secretions to the pharynx O prevent entry of large particles in inspired air O moisten air O collect mucus
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $78. A season ski pass costs $350. The skier would have to rent skies wi
Help me please I think this is simple can u please make me a short story with the use of 5 of these words? (refer to the attachment)