madamlinda07
madamlinda07 madamlinda07
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

7
A dozen eggs costs GH¢ 4.80. Find the cost of 16 eggs
A. GH¢ 6.00
B. GHĆ 6.40
GH€ 7.20
GH¢ 8.00​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2020

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Make a ratio equation:

12 : 4.8 = 16 : x

[tex]\frac{12}{4.8} = \frac{16}{x}[/tex]

Cross multiply:

12x = 76.8

x = 6.4

Answer Link

Otras preguntas

Should fitness professionals recommend the total elimination of fat from the diet? A. No, but it's recommended that fat intake be limited to 30 percent of dail
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
What breaks down fat for immediate use or converts it back to tryglycerided for storage
What is one third of 45
2 employees share 1 job. A girl works Monday Wednesday and Fridays. A boy works Tuesdays and Thursdays. The job pays an annual salary of $28,602. What annual sa
How was the telephone different from the telegraph?
What is the root word of educator and it's meaning
During the middle ages who was most likely to own a manuscript or book? A) A taylor B) A butcher C) A duke or duchess D) A peasant
what did henry stanley do to help king leopold the 2nd of belgium?
Increase 2800 by 24%