ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of life, I'm going through an internal crisis pls HELP ME!!!
How much milk does a holstein cow produce per year.
Help with the answer please
A pyramid has a surface area of 24 m^2. An artist creates replicas with scale factors of 1:12, 1:10, and 1:8What is the surface area of each replica?
What did the connecticut compromise help to establish?.
Which of the following is NOT true about Anti-Federalists? 1.) Pro- individual needs 2.) Anti-central government 3.) Anti-slavery 4.) Anti-taxation
Help I don’t understand
Behavioral Psychology: What is the definition of extinction?.
Whats the area of this parralelogram? top is 8.2cm and the side is 6.5cm
7. Is Hydroelectric power (non-renewable / renewable)?