misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How long does a black panther live
(100 points on this) Compare the volumes of the two figures. Is the volume of the prism less than, greater than, or equal to the pyramid?
Consider the line y=-6x+4 Find the equation of the line that is parallel to this line and passes through the point (-5, -5) Find the equation of the line that
Simplify -5.4u(3.8u+2)
Question Consider the steps needed to rewrite the following expression in standard form. 23(15x+6y)+25(12x+13y) Match an expression with the appropriate step.
the length of a rectangle is twice its width. If the perimeter of th r rectangle is 60 in, find its length and width
Which term means shared in common?
Which of following is not one of the steps in the data life cycle?A. data storageB. data useC. data collectionD. data accounting
An incomplete graph of the polynomial function f(x)=4x^4-16x^3-8x^2+16x+64 is shown a.find all the zeros of the function b. Without using a graphing utility d
Two random samples of 25 people were asked how many 12-ounce cans of soda they consume each week. The first sample contained both males and females, aged 12-19.