hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?
Describe William Shakespeare in one word
What substance is made during transcription and where does it occur
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?
A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object
write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)