emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
which state of matter has the least amount of energy?
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
By the mid-1700s, the largest city in the colonies was (A) New York (B) Boston (C) Philadelphia (D) Charleston (E) Wilmington, Delaware
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a
After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
How do you Factor c(squared)-8c ??