kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

what is the equation of the line that goes through (1,3) and (5,12) ?
If Leslie travels 1/3 of a mile in 5/6 of an hour and maintains a constant speed, what is her distance per hour? Please show work
Following the end of British colonial rule in India in 1947, the Kashmir region experienced several wars and a great deal of unrest because
x^5(1-x)^6 How to find the critical points
find the length and width of a rectangle that has the given area and a maximum area. Perimeter: 80 meters
what two numbers multiply and get 100 and add and get -29??
3x^2+13x+10=0 please help
what types of songs originated with slaves doing fieldwork in the colonies
Kenya has a _______ government, meaning the governmental authority is concentrated in a single main body. presidential federal unitary confederate
A Florida factory produces fishing reels at a rate of 800 per day, every day. In April, they are forced to cut their production by 1/5 due to an aluminum shorta