ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

what ideas did Greek philosophers develop
the graph shows the straight line with equation y=3x-4 has an x-coordinate of 50 what is the y-coordinate of this point
What is the difference between the alleles of a gene? A. Their position on the chromosome B. Their amino acid sequence C. Their pentose sugars D. Their base seq
where is the homeland of the Burgundians
explain how fractions an decimals are related
primary colors of light?
Which is an example of how the peripheral nervous system helps the body maintain homeostasis? A.Muscles produce keratin so that hair can grow stronger. B.Sweat
how did the Silk Road influence Chinese culture
All these led to or increased tension in Massachusetts EXCEPT (A) the Tea Act (B) martial law (C) the Boston Massacre (D) the Second Continental Congress
AP US History question: Discuss the impact of territorial expansion on national unity between 1800 and 1850.